Godfisk
Godfisk
Nyheter »

Rutiner for fersk fisk

19. januar 2010

Riktige og raske rutiner gir deg fisk av prima kvalitet i disken.

Fra 1. januar 2010 skal norske forbrukere finne fangst- eller slaktedato på all fersk fisk. Alt som skjer etter denne datoen skal også sikre at fisken fortsatt er av ypperste kvalitet når den ligger i fiskedisken.

- Rutinene i verdikjeden er bedre enn noen gang. Alle som fanger, slakter og frakter fisk, er svært bevisste på at de gjør en viktig jobb for å ta vare på kvaliteten på råvarene til den som skal kjøpe og tilberede fisken, sier Vidar Olsen. Han er ansvarlig for fisk i NorgesGruppen, landets største sammenslutning av dagligvarebutikker.

Kald og uberørt fisk

Olsen oppsummerer de gode rutinene i fire punkter, som alle er viktige for å ta vare på fiskens kvalitet på veien mellom havet og fiskedisken.

For det første skal fisken være av god kvalitet og bli håndtert varsomt av fisker eller oppdretter. For det andre skal fisken være pakket, transportert og oppbevart slik at den alltid holder en temperatur ned mot 0 grader. For det tredje skal fiskens emballasje så langt som mulig være ubrutt på reisen for å hindre brudd på kjølekjeden samt unngå unødig berøring.

Sist, men ikke minst, skal en god kontroll når fisken kommer fram sørge for at det kun havner fisk av god kvalitet i disken. I denne kontrollen sjekker fiskehandleren blant annet at fisken har lukt av fisk sjø, den rette glansen, blanke og klare øyne, friske hjeller og at fisken har fast konsistens.

Fisken først til Norge

I tillegg til disse gode rutinene er Europa-kartet den beste forsikringen norske sjømatelskere har for at de finner gode råvarer i fiskedisker.

- De norske fiskediskene er naturlig nok første stopp mellom vår egen kyst og det europeiske markedene. Derfor kan fisken være tilgjengelig i norske fiskedisker mens den fortsatt er på vei til landene som med rette lovpriser kvaliteten og smaken på norsk sjømat, sier Olsen.